Prudký rozvoj v oblasti umělé inteligence (AI) postupně mění celou naši společnost. Mění se způsoby vytváření informací, jejich prezentace, šíření a zpracovávání. Na to jsou navázány změny snad ve všech lidských profesích a aplikace různých modelů AI se samozřejmě stále častěji objevuje i v knihovnické profesi. I v českých knihovnách se již objevují první reálně nasazované modely AI, využívané k různým účelům.1
Reklama
Umělá inteligence (či AI) patří mezi nejskloňovanější termíny posledních měsíců a nevyhýbá se ani knihovnickému prostředí, se kterým je – vzhledem ke kulturním, společenským, vzdělávacím a informačním důvodům – principiálně spjatý. Ostatně, poslední ročník knihovnické konference CASLIN, tentokrát pořádané Krajskou knihovnou v Pardubicích, se v říjnu 2023 věnoval právě a výhradně tomuto tématu. A do svého štítu si vetkl mj. hlavní otázku: Jak se knihovny pod vlivem AI změní?

Buďte v obraze

Výběr ze Čtenáře každých 14 dní do vaší e-mailové schránky.

Podcasty

Mladá generace knihovníků. Sledujte nejnovější podcasty Mladého SKIPu.

K nahlédnutí

Nové knihovny: podívejte se na fotogalerie.

Po posledních zhruba deseti měsících je téma umělé inteligence (AI) v určitých ohledech už docela otřepané, na druhou stranu stále velmi nové. Nebudeme se tu proto zabývat technickou stránkou věci. Než tenhle článek dopíšeme, se zase něco změní.
Už jste si pomocí umělé inteligence (AI) vyrobili plakátek na míru pro další autorské čtení či lekci v knihovně? Nechali na AI, ať za vás sestaví zdvořilou odpověď na email, na který se vám za každou cenu nechce odepisovat? Pohotově s pomocí AI odpověděli na zvídavé dětské dotazy, na které vaše porozumění fyzice, vesmíru a životu nestačí? Nástroje generativní umělé inteligence v posledním roce vstoupily do každodennosti mnoha z nás.