Tři místa, tři knihovny, tři aktuality. Od neobvyklé výstavy, přes rekonstrukci s hologramy po oslavu s kronikou. Pojďme tentokrát nahlédnout do Domažlic, Havířova a Otrokovic.
Poradí s orientací v katalogu, nabídne vhodné služby knihovny a v případě zájmu najde i předpověď počasí. Nová digitální asistentka, kterou momentálně testuje Městská knihovna v Praze na své pobočce Rajská zahrada, ukazuje jedno z možných využití umělé inteligence v knihovnách. O podrobnostech jsme se bavili s Miloslavem Lincem, který má vývoj asistentky na starosti.
Kristýna Froňková, Karel Pazderka
České knihovny se dnes nacházejí v bodě zlomu a procházejí zásadní transformací, kterou pohání moderní technologie a zvyšující se požadavky veřejnosti na pohodlný přístup ke kulturním a vzdělávacím službám. Vedle klasických výpůjčních služeb se v posledních letech do popředí dostává digitalizace knihoven, tím se stávají klíčovými centry digitální infrastruktury, jejímž cílem je přiblížit knihovní služby uživatelům nejen ve fyzických pobočkách, ale také prostřednictvím online přístupu k fondům a informačním zdrojům.
Pedagogická knihovna J. A. Komenského dlouhodobě vytváří Český pedagogický tezaurus, systematický slovník pedagogických termínů a pojmů z příbuzných oblastí. Letos se dočkal nového interaktivního zobrazení.
Oborová brána Geo.knihovny.cz vznikla propojením Geobibline (Geografická bibliografie ČR online) s portálem Knihovny.cz. Spuštěna byla v roce 2023. Geografická databáze se stala hlavním zdrojem této brány, která umožňuje přístup ke geografickým informačním zdrojům. V současné době uživatelé mohou vyhledávat ve více než 327 000 záznamech (červen 2024).
PAVEL TOMÁŠEK tomasek@utb.cz
Již posedmé1, vždy ve dvouletých intervalech, seznamuji čtenáře tohoto měsíčníku se stavem digitálních knihoven (DK), které využívají systém Kramerius. Následující řádky shrnují změny, ke kterým došlo od začátku roku 2022 do konce roku 2023.
Objem informací zveřejněných na internetu v současné informační společnosti narůstá enormním tempem. Komunikace ve webovém prostředí a sociálních médiích reflektuje a také významně ovlivňuje společenské dění. Protože vykazuje velkou nestabilitu, je archivace webových pramenů zásadní a její význam stále roste. Ve srovnání s tištěnými médii má webový obsah relativně malou trvalost.
Markéta Hrdličková, Marie Haškovcová
Před nedávnem zveřejnil Knihovnický institut na svých webových stránkách tři zajímavé dokumenty: Lublaňský manifest o čtení1, Doporučení CM/Rec (2023) 3 pro knihovní legislativu a politiku v Evropě2 a nejnověji obsáhlý dokument Srovnání politik elektronického půjčování v evropských veřejných knihovnách3.