Sestavit tematickou sadu do kufříku, batůžku či jiného zavazadla tak, aby podporovala rozvoj i fantazii dětí, není vždy úplně jednoduché. Přinášíme postřehy a inspiraci na základě osobních zkušeností s jejich tvorbou ve Středočeské knihovně v Kladně.
Tři místa, tři knihovny, tři aktuality. Od neobvyklé výstavy, přes rekonstrukci s hologramy po oslavu s kronikou. Pojďme tentokrát nahlédnout do Domažlic, Havířova a Otrokovic.
Knihovnický institut NK ČR vás zve na seminář k Benchmarkingu knihoven. Koná se 16. června od 10 – 12 hodin. Registrace není nutná, stačí se přihlásit na https://cesnet.zoom.us/j/96038916724. Rekapitulace způsobu vkládání dat a informace o některých možnostech využití umělé inteligence pro vyhodnocení dat z databáze benchmarketingu. Seminář bude nahráván!
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2025 se letos koná 15. – 18. května a oslaví jubilejní 30. výročí. Stánek Národní knihovny naleznete v Křižíkově pavilonu B.
20. května 2025 se v Moravské zemské knihovně v Brně koná knihovnická konference určená především pro knihovníky z Jihomoravského kraje zaměřená na aktuální knihovnická témata.
S Tomášem Foltýnem a Ondřejem Hudečkem o komunikačním tématu knihovny.digital, významu digitalizace pro malé i velké knihovny a změnách v myšlenkovém nastavení knihovníků.
Co vše se změní v digitálním světě, jaké v něm čekají nástrahy, jaké společenské změny digitalizace přinese a jak na budoucí digitální éru připravit dnešní děti? Přinášíme výběr zajímavých knih k tématu, kterými můžete obohatit váš fond.
Digitální doba představuje pro méně zkušené uživatele a starší generace mnoho výzev. Pandemie COVID-19, která nás přinutila zůstat doma a přejít na online komunikaci, ukázala, jak snadno mohou být senioři zasaženi tzv. digitálním vyloučením. Mnozí se ocitli v situaci, kdy bez základních digitálních dovedností nemohli například udržovat kontakt s rodinou.
Martin Praslička, Anna Hlušičková
Jsme součástí moderního světa, kde digitální technologie ovlivňují každodenní život a zásadně proměňují naše osobní i pracovní aktivity. Posouvá se i veřejná správa, která díky digitalizaci usnadňuje občanům komunikaci s úřady a zjednodušuje administrativní procesy. Mezi jednu z hlavních inovací v oblasti eGovernmentu patří eDoklady, které nacházejí využití také v knihovnách.
Jak na to, když chcete poskytovat víc než jen knihy
Služby eGovernmentu, tedy digitální agenda státu a samospráv, se knihovnám nevyhnou, to je jisté. Stejně jako je jisté, že tyto agendy budou stále více pronikat i do našich soukromých životů. Proto je dobré být v obraze, nejen s ohledem na osobní život, ale také vzdělávací a osvětovou roli knihoven, kterou již plní v řadě témat. Tak proč ne i v digitálních službách.
Kdo je ohrožen přechodem života do digitálu, s jakými problémy se tito lidé potýkají a jak jim knihovny mohou pomoci?
Lujza Kotryová, Natálie Káčová
Postupující digitalizace se dotýká samotné podstaty budoucího fungování společnosti. Ze stále většího množství evropských zemí přitom přicházejí zprávy o rostoucí nespokojenosti lidí z toho, že jsou vývojem do využívání digitálních technologií nuceni. Pro knihovny to může být zajímavá příležitost.
Digitalizace klade na každého z nás nové nároky a vyžaduje, abychom si osvojili nejen nové znalosti, ale především nové digitální kompetence. Které to jsou? A jak je změřit?