O tom, že osoba tohoto jména byla knihovníkem, jsem měl povědomí díky novinové zprávě o jednání německých knihovníků v Sokolově, na němž R. Demel hovořil o dobrodružných knihách. Článek vyšel v novinách Volksfreund 11. ledna 1934. V Krameriu jsem ho našel náhodně, protože textový přepis je velmi nekvalitní (Obr. 1). V příjmení Demel je na prvním místě nepatřičný znak ^, nelze tedy použít ani hledání pomocí zástupných znaků.

Pomocí RD zjistíme, že noviny digitalizovala Vědecká knihovna v Olomouci, takže pochopitelně jsou v jejich DK. Z RD i z RK se bohužel dostaneme do uživatelsky méně příjemného vyhledávacího rozhraní olomoucké knihovny (Obr. 2). V tom případě doporučuji zjistit pomocí SKC, ve kterých dalších DK se tyto noviny najdou. V RD je jen jeden záznam, v SKC je devět titulů s tímto názvem, takže hledání toho pravého titulu trvá déle. Výsledkem však bude potěšující zjištění, že zdigitalizované noviny má na rozdíl od NDK i DK MZK. V této DK se hledá snáze díky uživatelsky přívětivějšímu rozhraní.

Na jméno Demel jsem narazil i při excerpci některých periodik, kterou jsem prováděl před několika lety právě pro SCK. Byl to jednak knihovnický časopis Volksbildungsarbeit, u něhož nepředpokládám, že bude brzy zdigitalizován vzhledem k jeho menšímu významu pro neknihovnické badatele, jednak se jedná o periodikum Státního úřadu statistického. RD nám prozradí, že publikace této instituce se často digitalizují, některé najdeme nejen v DK MZK a NK, ale i VŠE CIKS. Mimořádné zprávy Státního úřadu statistického Republiky československé však na digitalizaci stále ještě čekají.
Z báze AUT jsem se dozvěděl nepříjemnost, že významný nebyl jen knihovník Rudolf Demel. V letech 1891–1952 žil jeho jmenovec, který byl rakouským lékařem, a v letech 1833–1905 žil propagátor rolnického školství, který užíval kromě jména Rudolf i Jan. Příjemné však bylo, že pole Zdroj v bázi AUT odkazovalo na dvě publikace: „Mandava 2012, s. 108–113 – biografické údaje, Sadivová, Ester: Rumburská zastavení – autoritní forma, biografické údaje“.
V RD jsem vypátral, že se ročenka Mandava sice zdigitalizovala a je dostupná v NDK i DK MZK, ale pouze ročník 2005. Publikace Rumburská zastavení je v DK Knihovny Ústeckého kraje, vyšla však v roce 2012, takže je dostupná v režimu Studovna. O kvalitě druhého titulu svědčil fakt, že se slovo Demel vyskytovalo na šesti stranách, našeptávač navíc prozradil, že se v knize užil také tvar „Demela“, „Demelem“ a „Demelových“ (Obr. 3). Do studovny v Klementinu jsem si objednal obě tištěné publikace, protože jsem se do Ústí nad Labem v nejbližší době nechystal.

Před cestou do Klementina jsem z pohodlí domova provedl v Krameriu rešerši na dotaz „Rudolf Demel“~2. Zvolil jsem proximitní hledání, které odpovídá dotazu „Rudolf Demel“ OR „Demel Rudolf“ a zohledňuje i způsob psaní v encyklopediích a rejstřících. Začal jsem hledat v ČDK, která na tento dotaz poskytla 230 nálezů. Tento počet byl značný, a proto jsem dotaz zúžil na „Rudolf Demel 1905“~2. Připsal jsem rok narození a předpokládal jsem, že budou nabídnuty dokumenty, v nichž se bude o hledané osobě psát detailněji. Takový dotaz však ČDK momentálně nezvládla (Obr. 4).


Pokračoval jsem tedy v hledání v DK MZK a pomocí tzv. zobáčkového hledání (Obr. 5) jsem na dotaz „Rudolf Demel 1905“~2 získal v DK MZK i v NDK shodně 40 nálezů, což potvrdilo i Kramio (Obr. 6). Bohužel se nedaly odfiltrovat tímto způsobem texty, kde se uvádělo datum úmrtí J. R. Demela, protože bylo totožné s rokem narození hledaného R. Demela.

Protože mne zajímalo i studium R. Demela, zvolil jsem pro tento případ dotaz „Rudolf Demel Komotau“~2. Ze zkušenosti vím, že se ve výročních zprávách středních škol psalo jméno studenta a místo, odkud pocházel. V případě německé školy stačilo napsat německý název pro Chomutov, u českých škol by se muselo počítat s variantami „Chomutov“ a „z Chomutova“. I tento dotaz poskytl relevantní výsledek a upozornil na Demelovu docházku do gymnázia v jeho rodišti.
Úspěšnost hledání v DK Kramerius lze posoudit z kvality hesla o Rudolfu Demelovi. Pro jeho tvorbu byly užity tři dosud nezdigitalizované publikace, pět zdigitalizovaných publikací přístupných v režimu DNNT, dvě zdigitalizované publikace v režimu Studovna, jedny internetové noviny, jedna zdigitalizovaná matrika narozených v Chomutově a internetová databáze Evidence zájmových osob StB. Ještě lepší výsledky bychom dosáhli, kdyby se více digitalizovalo a zkvalitnil se textový přepis (OCR) digitalizátů.