
OSTROWICKA, Beata: Pandoktor a jeho děti: příběh hrdinství Janusze Korczaka
Praha: Albatros, 2024. 66 s.
Dojemný životopisný příběh o hrdinství Janusze Korczaka, pedagoga a lékaře, který natolik miloval děti ze sirotčince, který vedl, že když se mohl zachránit, protože sám nebyl Žid ani nikým pronásledovaný, odmítl to a po boku dětí nastoupil na transport do koncentračního tábora. Kniha vypráví o jeho moudrosti, o pedagogických zásadách, které ctil, a hlavně o obyčejném životě, který s ním mohly děti v sirotčinci prožít a díky němuž se učily být dobrými dospělými.
Metodiku a pracovní list k tématu najdete na webu Čtenáře.
CZERWIŃSKA-RYDEL, Anna: Tajemství v láhvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové
Praha: Albatros, 2023. 84 s.
Další ze zajímavých osobností, která pomáhala nejen dětem za druhé světové války zachránit se z varšavského ghetta, kde by je jinak čekala jistá smrt. Za cenu nasazení vlastního života pašovala v kabelách a taškách ven malé děti a dala jim naději na nový, bezpečnější život.


ČEPA, Martin: Zvon
Praha: Argo, 2024. 283 s.
Cestování časem je vždy lákavé téma pro knižní příběh, ale co se může stát, když čtyři kamarádi najdou na půdě svého domu zápisky od tajemného doktora Schneidera a podivný kámen ve tvaru zvonu? Puklinou dokážou prolézt dovnitř a rázem se ocitnout v bouřlivém jaru roku 1945. Dobrodružství na sebe nenechá dlouho čekat. Velmi zdařilý příběh s historickým námětem.
MARCINKEVIČIUS, Marius: Kamínek
Praha: Argo, 2024. 52 nečísl. s.
Eitan a Rivka jsou nerozluční kamarádi. Ačkoliv ničemu nerozumějí, musejí oni i další židovští obyvatelé jejich města nosit žlutou hvězdu. A také si všimnou, že někteří odjíždějí na výlet branou z města pryč, ale už se pak nevracejí. Příběh o nerozlučném přátelství, strachu, událostech z roku 1943 a jednom ghettu v litevském hlavním městě Vilniusu.


LUNDGREN, Gunilla? ŽOFI Z-4515
Praha: Kher, 2022. 40 s.
Romský holokaust není častým tématem zpracovaným v literatuře, o to cennější je právě tato útlounká kniha. Tento bilingvní romsko-český komiks v sobě nese autobiografický příběh Romky Sofie, která za 2. světové války měla to štěstí, že se vyhnula své fyzické likvidaci a útočiště našla ve Švédsku, kde po čase dokázala sdílet své prožité bolesti a traumata z války. Často opomíjená, ale důležitá kniha, svědectví.
Vybrala PAVLÍNA LIŠOVSKÁ / cdc@kjm.cz
Zdroj obálek: www.obalkyknih.cz