O devět let později, v roce 2023, opět jako první knihovna v ČR rozšířila nabídku i o e-audioknihy. Dnes její elektronický katalog obsahuje více než 20 000 e-knih a téměř 1 500 e-audioknih. Za tuto dekádu uskutečnila přes 82 000 e-výpůjček. Služba představuje pro čtenáře pohodlný přístup k literatuře online bez ohledu na výpůjční dobu knihovny či místo, kde se čtenář nachází.
Historie e-výpůjček v JVK
JVK zahájila půjčování e-knih v dubnu 2014 ve spolupráci s platformou eReading (dnes Palmknihy); v roce 2016 byla do nabídky zařazena služba Flexibooks. V březnu 2023 přibyly e-audioknihy (Palmknihy) s podobnými podmínkami jejich online půjčování.
Čtenáři měli původně možnost vypůjčit si dvě e-knihy, brzy jsme však limit zvýšili na čtyři e-knihy měsíčně. Proč toto omezení? Za každou e-výpůjčku totiž knihovna platí, obávali jsme se, zda částka za e-výpůjčky výrazně neovlivní rozpočet knihovny. Ta částka opravdu není zanedbatelná. Se zvyšující se mírou využívání roste, ale my považujeme e-výpůjčky za pevnou součást portfolia našich služeb a tak trochu i za naši značku. A tak i dnes nabízíme čtenářům čtyři e-výpůjčky (knihy i e-audioknihy) na jeden měsíc a v rozpočtu vyčleňujeme patřičnou částku.

Jak už je uvedeno v úvodu, od roku 2014 do roku 2024 se uskutečnilo 82 000 výpůjček e-dokumentů, z toho 8 500 tvořily e-audioknihy. Nyní katalog JVK nabízí přes 20 000 titulů e-knih a téměř 1 500 titulů e-audioknih.
Jací jsou e-čtenáři JVK?
Vzhledem k tomu, že naši e-čtenáři v řadě případů nenavštěvují knihovnu fyzicky, je možné zjišťovat údaje o nich z našich statistických údajů. Z nich můžeme vyčíst následující fakta. V roce 2024 měla JVK více než 22 000 registrovaných čtenářů, z nich více než 2 500 jsou aktivními e-čtenáři. E-čtenáři tedy tvoří téměř 12 % všech registrovaných čtenářů, tento poměr se od počátku e-půjčování zásadně neměnil.
Zajímavé je rozložení e-čtenářů podle věku:
věk | % čtenářů | % e-výpůjček |
0–15 | 7 | 4 |
16–30 | 24 | 19 |
31–50 | 43 | 44 |
51–60 | 14 | 16 |
61+ | 12 | 17 |
Před deseti lety jsme se domnívali, že touto novou službou cílíme na mladší čtenáře, tedy věk 15+. Z uvedených čísel ale vyplývá, že nejvíce e-čtenářů i e-výpůjček je ve věkové kategorii 31–50 let, což je zároveň věková skupina, která v současnosti fyzicky knihovnu příliš nenavštěvuje. Online výpůjčky jsou tedy jednou z cest, jak ji ke službám knihovny znovu přivést.
Zajímavé jsou i údaje o nejstarší věkové skupině, která patří mezi velmi aktivní i v oblasti e-výpůjček. Naše nejstarší e-čtenářka dosáhla věku 90 let. Dotazem jsme zjistili, že její zdravotní stav jí už nedovoluje navštěvovat knihovnu osobně, e-knihy do čtečky jí zpočátku stahovala vnučka, nyní to zvládá sama a velkou výhodu vidí i v tom, že si ve čtečce zvětšuje písmo.
Data za rok 2024 ukazují, že 426 čtenářů se zaměřuje pouze na e-knihy a e-audioknihy a vůbec si nepůjčuje tištěné dokumenty. U 848 čtenářů přesahuje počet e-výpůjček polovinu jejich celkových výpůjček. Tito čtenáři by pravděpodobně ostatních služeb knihovny vůbec nevyužili nebo je využívali minimálně.
Ještě jedna zajímavá skutečnost – vášniví čtenáři tištěných knih patří i mezi vášnivé čtenáře e-knih i e-audioknih Je vidět, že tito lidé využijí každou příležitost pro to, aby mohli číst nebo poslouchat knihu i tehdy, kdy nemohou mít tištěnou knihu u sebe (u lékaře, cesta autem nebo autobusem apod.).
E-audioknihy: fenomén posledních let
Proč jsme se zaměřili na audioknihy? Nejnovější průzkumy dokazují, že audioknihy jsou stále více oblíbeny a lidé je nejraději poslouchají při domácích pracích, při jízdě v automobilu, na cestách v MHD, při usínání i doma při odpočinku (viz s. 29–30). Statistiky Asociace vydavatelů audioknih ČR z roku 2023 ukazují, že trh audioknih se meziročně zvětšil o 20 %. Poslech audioknih nenahrazuje četbu, ale naopak ji podporuje – polovina dotázaných uvedla, že díky audioknihám čte více (viz https://naposlech.cz/wp-content/uploads/content/Zprava2023.pdf).
A proč online? Jak ukazuje Zpráva o trhu audioknih a mluveného slova z roku 2023, počet zakoupených audioknih narůstá a hlavně se mění jejich nosič. Jestliže v roce 2021 bylo zakoupeno 61 % audioknih v digitální podobě, v roce 2022 to bylo 71 % a v roce 2023 již 77 %. Spolu s tím klesá možnost přehrání audioknih na klasickém nosiči CD – a to jak v PC, tak v notebooku atp. Možnost půjčování audioknih online je proto velmi žádaná. V roce 2023 jsme půjčili téměř 3 000 e-audioknih, v roce 2024 tento počet vzrostl na více než 5 000.

Vyplatí se knihovně půjčování e-dokumentů?
Podívejme se na výhody e-půjčování. Hlavní výhoda již byla zmíněna: e-dokumenty má čtenář k dispozici kdykoli a odkudkoli, není vázán na knihovnu. Po stažení e-dokumentu do vlastního čtecího zařízení (chytrý telefon, tablet apod.) již nepotřebuje připojení k internetu.
Pro knihovnu e-výpůjčky znamenají ušetření času knihovníka – výpůjčku si čtenář udělá sám, knihovník nemusí knihy/audioknihy půjčit, vrátit, řadit na regál, do skladu, revidovat je atp. Důležité je i to, že knihovna platí až za samotnou e-výpůjčku, nikoli za kompletní nabídku e-titulů. Např. JVK v roce 2024 půjčila 4 791 titulů e-knih z celkového množství 23 097, tj. necelých 21 %. U audioknih to bylo 748 vypůjčených titulů z celkových 1 338 titulů, tj. téměř 59 %. Jinými slovy, nabídli jsme našim čtenářům 24 000 titulů e-knih, ale zaplatili jsme za výpůjčky jen necelých 5 000 z nich, které si čtenáři opravdu vypůjčili.
Výhoda e-výpůjčky se projevuje jak u hodně žádaných titulů (je možné vícenásobné půjčení e-knihy různým čtenářům, takže čtenáři nemusejí čekat), tak i u málo žádaných titulů (knihovna je nemusí kupovat v tištěné podobě a požadavek jednoho čtenáře uspokojí formou e-výpůjčky).
Dobře hodnocena je i možnost zobrazit v katalogu u záznamu e-knihy PDF soubor s několika úvodními stranami textu; čtenář si tak ještě před samotným půjčením může ověřit, zda kniha splňuje jeho požadavky.
Seznam knihoven, které nabízejí možnost půjčování e-knih nebo e-audioknih, je mj. uveden zde: https://sites.google.com/site/eknihyproknihovny/home/ereading-cz. V současné době je zde registrováno 381 českých knihoven.
Závěrečná poznámka:
Veřejné knihovny mohou v rámci dotačního programu Ministerstva kultury ČR VISK 3 požádat o finanční prostředky na podporu zahájení výpůjček e-knih i e-audioknih. Více na https://visk.nkp.cz/visk-3-informacni-centra-verejnych-knihoven-icekni.
PhDr. ZUZANA HÁJKOVÁ je náměstkyní ředitele Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích pro knihovnické služby. Významně se podílela na zavedení výpůjček e-knih a e-audioknih, které Jihočeská vědecká knihovna jako první v České republice nabídla svým čtenářům.