Tři místa, tři knihovny, tři aktuality. Od neobvyklé výstavy, přes rekonstrukci s hologramy po oslavu s kronikou. Pojďme tentokrát nahlédnout do Domažlic, Havířova a Otrokovic.
Přehled významných událostí ze světa knih a literatury, s nimiž můžeme pracovat v našich knihovnách.
Dokončení rozhovoru s Mgr. Olgou Zeinertovou, bývalou vedoucí Oddělení doplňování domácích dokumentů Národní knihovny ČR (ODDD), a jejím nástupcem Mgr. Martinem Žížalou
Přehled významných událostí ze světa knih a literatury, s nimiž můžeme pracovat v našich knihovnách.
Přinášíme malý výběr knih s vánoční tematikou. Vánoce v mnoha různých podobách jsou vděčným námětem i pro autory beletrie. Ať už se jejich příběhy točí kolem Vánoc celé nebo v knihách najdeme jen nějakou důležitou vánoční scénu, ať už jsou to příběhy vtipné, veselé, dojemné, romantické, tragické, tragikomické či dokonce detektivní nebo strašidelné a samozřejmě i pohádkové, skýtá toto období na konci roku mnoho námětů.
Před 210 lety, 2. 12. 1814, zemřel Donatien Alphonse François, markýz de Sade (* 1740), kontroverzní francouzský spisovatel, autor skandálních knih, zčásti pornografických a zčásti filozofických, např. Justina, Julietta, 120 dnů Sodomy, Filozofie v budoáru a dalších.
Před 100 lety, 2. 8. 1924, se narodil James Baldwin († 1987), americký spisovatel, básník, dramatik, esejista a aktivista, který bojoval za občanská práva Afroameričanů a gayů; česky vyšly romány Jdi a hlásej to z vrchů, Jiná země a Beale Street blues.
Před 220 lety, 1. 7. 1804, se narodila George Sand; používala mužský pseudonym (vl. jm. Amantine Lucile Aurore Dupin de Francueil, † 1876), francouzská spisovatelka poněkud skandálního soukromého (vztahy s Mussetem, Lisztem a Chopinem) a společenského života (mužský styl oblékání, kouření dýmky), autorka románů Valentina, Lélie či Consuelo.
Přinášíme vám závěrečnou část přehledu publikací o výtvarném umění a architektuře (první část viz Čtenář, 2024, č. 4, s. 152–153, druhá část č. 5, s. 195–197), které u nás vyšly v poslední době (zhruba za poslední dva roky). Přehled si neklade nárok na úplnost, přesto je dokladem šíře nabídky i v této oblasti, která může až překvapit.
Před 100 lety, 3. 6. 1924, zemřel Franz Kafka (* 1883), německy píšící pražský spisovatel, jehož mnohá díla zůstala nedokončena a většina jich byla publikována až posmrtně, mezi nimi i nejznámější romány Proces a Zámek. Dále jmenujme např. román Nezvěstný (Amerika) či povídky Proměna, Venkovský lékař, Popis jednoho zápasu, Ortel, V kárném táboře a další. V letech 1997–2007 vyšlo jeho dílo poprvé kompletně česky (13 svazků spisů v Nakladatelství Franze Kafky).
Přinášíme druhou část přehledu publikací o výtvarném umění a architektuře (první část viz Čtenář, 2024, č. 4, s. 152–153), které u nás vyšly v poslední době (zhruba za poslední dva roky). Přehled si neklade nárok na úplnost, přesto je dokladem šíře nabídky i v této oblasti, která může až překvapit.
Před 120 lety, 6. 5. 1904, se narodil švédský spisovatel Harry Martinson († 1978), nositel Nobelovy ceny za literaturu (1974, spolu s Eyvindem Johnsonem); v češtině vyšel např. jeho epos Aniara a prózy a romány Kopřivy kvetou, Cesty bez cíle či Ven do světa.
Sixty-Eight Publishers sídlící v kanadském Torontu a Index působící v německém Kolíně nad Rýnem byla dvě nejvýznamnější česká exilová nakladatelství v období po srpnu 1968. Index byl založen v roce 1971 Adolfem Müllerem a Bedřichem Utitzem a vyšlo zde přes dvě stě knižních titulů. Index vydával také časopis Listy a literární ročenku 150.000 slov. Nakladatelství bylo zrušeno v roce 1989. Ve stejném roce jako Index založili své nakladatelství v Torontu i manželé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová. Prvním vydaným titulem byl na podzim 1971 Škvoreckého román Tankový prapor. Do května 1994, kdy nakladatelství ukončilo svou činnost, vydalo 227 knižních titulů převážně exilových a samizdatových autorů, mezi nimi třeba i slavné romány Milana Kundery Život je jinde, Kniha smíchu a zapomnění, Nesnesitelná lehkost bytí a Nesmrtelnost a samozřejmě i díla Škvoreckého (mj. romány Mirákl a Příběh inženýra lidských duší) a Salivarové (mj. román Honzlová).