VLASTA ŽÁČKOVÁ vlasta.zackova@volny.cz

Do planetária proudily davy lidí, které nějakým způsobem spojoval tento záslužný projekt, celé planetárium bylo vyhrazené pouze pro ně. U šatny probíhala prezentace dětí, které byly pozvány na vyhlášení vítězů, obdržely dárek v podobě knihy a také metodické listy o řecké mytologii, které pro tuto příležitost zpracovala paní knihovnice Lenka Krásná z Obecní knihovny Poděbrad Troubsko. Poté měli všichni, děti i dospělí, možnost vyfotit se ve fotokoutku, vybaveném různými vtipnými nápisy, například: Čtení je boží, S knížkou mne baví svět nebo Čtení není nuda. K dispozici byl také maskot Antoníček (jméno odkazuje na spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho), jehož autorem je patron projektu, známý výtvarník pan Václav Sigurson Kostohryz, který byl také členem poroty vybírající vítězné práce.
Roztomilá plyšová postavička s otevřenou knihou na zádech určitě dokáže děti zaujmout a pobavit, mohou se s ní rozletět přímo do literárního světa. Pan Kostohryz je také autorem sošky Adama Čekače, sedícího na hodinách v ulici Česká, a dvojice postaviček Fergurdů (přeloženo z islandštiny to znamená „krása“), umístěné před vchodem do planetária, kde vítají jeho návštěvníky. Naproti fotokoutku si mohly děti vzít nafukovací balónek s logem soutěže.

Samotné vyhlášení se konalo v planetáriu, přímo pod „hvězdnou oblohou“, a to ve dvou etapách. Nejdříve pro menší děti a jejich doprovod, posléze pro děti starší, kde už se nehodnotily práce výtvarné, ale pouze literární, poezie a próza. Vyhlašování vítězů se neslo ve slavnostním duchu, bylo doplněné fanfárami, které na trubku vykouzlil „troubící knihovník“ Pavel Peřina. Moderování se ujala Michaela Navrátilová, která má celý projekt na starosti, ředitel MZK Tomáš Kubíček a jako patroni spisovatelka Lucie Hlavinková a již zmiňovaný Václav Kostohryz. Jednotliví vítězové si přicházeli pro ceny a odpovídali na sofistikované otázky, které jim kladl pan ředitel. Překvapilo mě, samozřejmě příjemně, jak všichni – mám na mysli starší děti nad 12 let – pohotově a smysluplně odpovídají bez jakékoliv přípravy. Napadlo mě, že i mnohý dospělý by měl s odpovědí problém a nedokázal by tak rychle zareagovat. Paní Hlavinková přečetla krátké ukázky z vítězných prací a i podle nich se dalo spolehlivě poznat, že se jedná o malá kvalitní literární dílka.
Člověka potěší a zahřeje u srdce, že se najdou mladí lidé, kteří se i v dnešní přetechnizované době dokáží odpojit od sítí, odložit mobilní telefony a pustit se do vlastní tvorby, pokusí se vytvořit něco jedinečného. To už vyžaduje fantazii, kreativitu, ale i trpělivost a notnou dávku odvahy, protože je nutné vystoupit z davu a vydat se s kůží na trh. Po vyhlášení ještě následovala nová dechberoucí digitální projekce o černých dírách, která celý program zakončila. Brána do říše fantazie se uzavřela, ale otevřela se nová brána do světa hudby. Nezbývá než popřát všem potenciálním účastníkům hodně štěstí, inspirace a radosti z vlastní tvůrčí práce, jižní Morava určitě bude i nadále číst, psát a tvořit. Právě v tom propojení individuální četby a pokusu něco samostatně vytvořit spatřuji největší význam tohoto projektu.
Foto: Pavel Němec