Nápad na vydávání e-knih se v knihovně zrodil za časů, kdy tato forma publikování ještě ani ve světě neměla své pevné místo. Právní legislativa, etika autorského práva, ale ani redakční standardy nebyly okolo roku 2008 plně formulované. A tak se jako u všech podobných konceptů čekalo, jak si nápad povede v praxi.
Mezi první vydané e-tituly patřila česká klasika jako Babička Boženy Němcové, hry bratří Čapků, Andersenovy pohádky a jiná tehdy volná díla nebo překlady. A jelikož se tyto knihy pravidelně objevují v povinné četbě, ukázala se knihovně zejména díky maturantům myšlenka vlastní produkce e-knih jako životaschopná.
Spolu s přibývajícími tituly se zvyšovala také poptávka po e-knihách, a to platilo jak pro Městskou knihovnu v Praze (MKP), tak pro knižní trh obecně. E-knižní trh se nevyhnutelně profesionalizoval a technická i estetická úroveň vydaných e-knih se přiblížila těm tištěným. Profesionalizovalo se i vydavatelství MKP, jelikož jeho produkce byla stále výraznější i v kontextu působení celé instituce.
Došlo k reedici řady titulů klasické literatury, jejichž zpracování z dřevních dob ohmatávání formátu e-knih v nultých letech už nevyhovovalo dobovým standardům. V E-knihovně proto naleznete Máchův Máj nebo výše vzpomínané dílo bratří Čapků ve vícero vydáních, přičemž platí, že ta novější jsou vypravena s náležitou redakční pozorností. Když se na počátku desátých let ukázalo, že projekt obstojí, přestalo stačit pouhé překlápění textu z tištěné do digitální varianty. Bylo nutné dostát publikační kvalitě ostatních vydavatelů e-knih, nabízet zkrátka texty v podobě, která stojí za přečtení. E-knihovna byla obdařena novým skenerem a odbornou redakcí.
Tou dobou se k volným klasickým dílům přidaly také první licencované tituly, tehdy ještě převážně marketingové, webové a jinak odborné příručky zpracované a vypravené jinými nakladateli, které v e-knihovní nabídce pouze nalezly azyl. Zároveň se v edičním plánu začaly objevovat tímto způsobem převzaté e-knihy z produkce nakladatelství současné české beletrie. Od té doby jsou na stránkách MKP volně ke stažení tituly předních českých spisovatelů a spisovatelek z nakladatelství Host, Druhé město nebo Fra.
Potíž převzatých e-knih od jiných vydavatelů však tkvěla v tom, že se vlastně nejednalo tak úplně o e-knihy. Přestože si je čtenáři mohou stahovat do svých čtecích zařízení v podobě, v níž vyšly i jako tištěné, nabízí se jim pouze ve formátu pdf, který není vhodný pro čtečky. Pro ty je z důvodu flexibilního rozložení textu na stránce vhodnější formát EPUB nebo PRC – v závislosti na výrobci čtecího zařízení. A tak se licence brzy začaly týkat knih, které E-knihovna počala vydávat sama pod vlastní hlavičkou, vlastní obálkou a vlastním ISBN.
Vznikly různé tematické edice, a to napříč literárním spektrem. Z těch volně dostupných je to například dílo Vladislava Vančury, Ivana Martina Jirouse nebo výše zmíněná reedice Čapků. Kromě nich v E-knihovně naleznete kupříkladu dílo Karla Šiktance, Michala Ajvaze, Michala Wiewehga, Miloše Urbana, Michala Wernische, Violy Fischerové a mnoha dalších autorů a autorek. Podstatně zastoupené je antické drama, dobrodružná literatura nebo gotický román.

To ovšem zdaleka není celé spektrum toho, co E-knihovna nabízí. Za více než patnáct let činnosti obsahuje katalog přes dva a půl tisíce titulů, což prakticky znamená, že budete-li toužit po přečtení nějaké konkrétní klasické nebo kvalitní české knihy, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že ji tam najdete. Nalézt lze i knihy nedostupné na běžném knižním trhu s papírovými knihami. Během covidových let, kdy se uzavřely jak pobočky knihoven, tak i knihkupectví, došlo k explozi stahování e-knih. Tehdy počet stažení poprvé překonal tři miliony a vyrovnal se tak výpůjčkám papírových knih v celé síti MKP. Knihovna využila situace a opřela se do vydávání. Na konci desátých a začátku dvacátých let tak došlo k historicky nejvyšší produkci e-knih, přičemž v roce 2019 z lůna skenerů vykouklo dokonce 338 nových titulů!
Motivací k vydávání tolika e-knih je dána charakterem instituce MKP – bezplatně zpřístupňovat široké veřejnosti co největší množství literatury, která formuje naši kulturní identitu. Zároveň vyzobávat a na světlo pozornosti vynášet to pozapomenuté.
Co je dostupné, to existuje – a je jen málo dostupnějších věcí než e-knihy z MKP.

Těžiště nadále tvoří díla volně dostupná na trhu – v současnosti představují tři čtvrtiny vydaných e-knih. Zbytek tvoří licencované tituly a knihy pořízené přímo od jejich autorů a autorek.
A co se nejvíce čte? Stále jsou E-knihovně věrní maturanti. Erben, Shakespeare, Rolland, Dyk… a spousta dalších autorů, které také znáte. Ta nejstahovanější e-kniha ovšem možná přece jen překvapí. Jedná se o vysokoškolskou učebnici k základnímu dvousemestrálnímu kurzu chemie Chemistry s bezmála půl milionem stažení. Obecně se pak jedná zejména o českou prózu a poezii, které zároveň tvoří polovinu všech vydaných titulů. Na paty jim šlape anglicky psaná a dětská literatura.
V posledních letech se stahovanost už příliš neodchýlila od počtu fyzických výpůjček v MKP. A když už, pak směrem nahoru. Je také potřeba brát v potaz, že se nejedná o službu podmíněnou členstvím v MKP, není vázána ani místně. Jde o službu volnou a veřejnou, potenciálně překračující i hranice Česka.
Oproti tomu počet vydaných titulů mírně klesl. Důvodem bylo množství titulů náročných na zpracování jako například Astronautilía Jana Křesadla, psaná zrcadlově v češtině a starořečtině, a především celkové posunutí těžiště od kvantity vydaných titulů ke kvalitě redakčního zpracování.
E-knihovna také spolupracuje s menšími a regionálními knihovnami. Je vítanou možností uvádět na svém knihovním webu odkaz na e-knihovna.cz, kde naleznete zdarma všechny dostupné e-knihy vydané MKP. Je možná i užší spolupráce v podobě dlouhodobého sdílení katalogu e-knihovny na vašich stránkách – v případě zájmu se neváhejte obrátit na mou emailovou adresu vojtech.vacek@mlp.cz.
VOJTĚCH VACEK, DiS., je básník, organizátor kulturních akcí a obsahový redaktor Městské knihovny v Praze.