Mezi zapojené instituce patří například Národní knihovna ČR (NK ČR), Moravská zemská knihovna v Brně (MZK) a Knihovna Akademie věd ČR, ale rovněž krajské a specializované knihovny. Díky tomu umožňuje veřejnosti i odborníkům hledat a využívat digitální dokumenty z jednoho místa. Tento portál představuje klíčový nástroj pro moderní knihovny, které chtějí zpřístupnit své fondy širšímu publiku. Zapojení do ČDK však vyžaduje určité kroky, na které se v tomto článku zaměříme.
Co je Česká digitální knihovna?

ČDK je jedinečný nástroj pro agregaci digitálních dokumentů, který aktuálně obsahuje více než 338 000 titulů (přibližně 145 milionů stran). Mezi dostupnými dokumenty naleznete například digitalizované knihy, noviny, časopisy, mapy a další unikátní materiály, jako jsou grafiky, hudebniny, zvukové nahrávky nebo archiválie. Je spravována ve spolupráci NK ČR, MZK a Knihovny Akademie věd ČR. ČDK kromě zpřístupňování slouží jako agregátor dat do evropské digitální knihovny Europeana, což přináší možnost prezentace českých děl v mezinárodním měřítku. Portál rovněž funguje jako přístupový bod pro další projekty, například Obálkyknih.cz a Knihovny.cz, což ještě více zvyšuje jeho užitečnost.
Díky zapojení do ČDK mohou knihovny zvýšit dostupnost svých digitalizovaných dokumentů a zlepšit uživatelský komfort při hledání informací. Agregace dat také podporuje sdílení odborných znalostí a poskytuje možnosti spolupráce na národní i mezinárodní úrovni.
Jaké jsou podmínky zapojení?
Knihovny, které chtějí zapojit svůj systém Kramerius do ČDK, musí splnit několik podmínek:
- Uzavření smlouvy o spolupráci s NK ČR. Tato smlouva upravuje podmínky poskytování metadat a OCR dat, přístupová práva a technické požadavky. Uzavření smlouvy je základním krokem pro zahájení spolupráce.
- Provoz systému Kramerius verze 7. Do ČDK jsou nyní sice zapojeny i knihovny s Krameriem verze 5 (minimem je verze 5.8), ale tyto starší verze neumožní plně využít vylepšeného vyhledávání práce s licencemi a další přínosy Krameria verze 7. Zároveň je nutné upozornit, že Kramerius verze 5 se již nerozvíjí a v letošním roce bude ukončena jeho podpora ze strany nových verzí webového klienta. Používání starší verze s sebou nese i potenciální bezpečnostní rizika plynoucí z toho, že nedochází k bezpečnostním aktualizacím v Krameriu obsažených komponent. Udržování systému Kramerius v aktuální verzi doporučujeme z mnoha dalších důvodů samozřejmě i provozovatelům Krameria verze 7, kteří by měli nasazovat aktuální verze alespoň jednou za rok.
- Technické propojení s portálem ČDK prostřednictvím zabezpečeného kanálu, jehož prostřednictvím se průběžně replikuje obsah indexu daného Krameria do indexu ČDK. Postup pro jeho zřízení je pro administrátory popsán na githubu kde je připraven i funkční kontejner, který jeho zřízení velmi zjednodušuje.
- Sjednocení licenčních podmínek volných děl: metadata a OCR volných děl jsou poskytována pod licencí CC0 1.0. Tato licence umožňuje volné použití dat a zvyšuje jejich dostupnost pro veřejnost. Před vaším zapojením do ČDK obsahový správce zkontroluje, zda vaše zdigitalizované dokumenty jsou zpřístupněné podle znění autorského zákona, případně uzavřených licenčních smluv s vlastníky práv. Za volně dostupná díla se považují ta, u nichž je ověřeno, že uplynulo 70 let od smrti všech autorů a 50 let od vydání díla. Za dílo, které již není předmětem ochrany autorského práva, se pokládá i to, které bylo vydáno před více než 110 lety, pokud nebylo prokázáno, že majetková autorská práva k danému titulu stále trvají.
- Přechod Krameria na použití licencí (opuštění používání příznaků public/private) a nastavení přístupových práv k digitálním dokumentům v souladu s autorským zákonem a licenčními podmínkami, zejména v případě dokumentů spadajících do kategorie děl nedostupných na trhu (DNNT). Problematika používání licencí v Krameriu je popsána na https://github.com/ceskaexpedice/kramerius/wiki/Licence.

Manuscriptorium
https://www.manuscriptorium.com/
Manuscriptorium je digitální knihovna a portál, který zpřístupňuje uživatelům digitalizované vzácné rukopisy, staré tisky, mapy apod. Manuscriptorium agreguje data asi 55 českých a 60 zahraničních institucí. Vytváří uživatelsky příjemné prostředí poskytující kompletní informace k bádání, jehož výsledky mohou jednotliví badatelé sdílet s ostatními. Obsah Manuscriptoria je volně dostupný. Koordinátorem projektu je Národní knihovna ČR. Manuscriptorium
spolupracuje nejen s knihovnickými a kulturními portály, jako jsou Knihovny.cz, Evropská knihovna TEL, EUROPEANA nebo portál CERL-MSS, ale je také
indexováno profesionálními informačními službami typu Resource Discovery, jako jsou EBSCO Discovery Service nebo The Summon® Service.
Výhody zapojení
Zapojení do ČDK přináší knihovnám i jejich uživatelům řadu výhod:
- Prohledávání obsahu více digitálních knihoven na jednom místě: ČDK umožňuje díky přebírání kompletního obsahu indexu zapojených Krameriů společné prohledávání všech těchto Krameriů jediným dotazem. To je zásadní výhodou ČDK oproti staršímu řešení, kterým je digitalniknihovna.cz, kde musí uživatel nejprve zvolit knihovnu a pak teprve zadat vyhledávací dotaz. Proto ČDK v blízké budoucnosti plně nahradí stávající uživatelská rozhraní digitálních knihoven NK ČR, MZK a dalších knihoven, které nebudou chtít samy provozovat veřejné webové rozhraní Krameria (je nutné podotknout, že Kramerius samotný bude muset nadále knihovna provozovat, pokud se nedomluví na tom, že její dokumenty umístí do svého Krameria jiná knihovna).
- Zvýšení viditelnosti digitálních fondů: Vaše digitální dokumenty budou dostupné širšímu publiku, včetně uživatelů, kteří nepoužívají váš systém Kramerius. ČDK také zprostředkuje indexaci vaší digitální knihovny v portálech Knihovny.cz a Europeana, což dále rozšíří jejich dosah.
- Přehled o uživatelích: NK ČR provozuje pro knihovny zapojené do ČDK server sbírající řadu statistických údajů, díky nimž získáte přesný přehled o využívání vaší digitální knihovny.
- Zpřístupnění děl nedostupných na trhu: Dokumenty označené jako „díla nedostupná na trhu“, tj. díla, která již nejsou komerčně dostupná, ať už formou tisku, nebo digitální distribuce, mohou být zpřístupněna uživatelům v rámci rozšířeného režimu autorského zákona díky smlouvě mezi NK ČR a organizacemi Dilia a OOA-S. Dokumenty z digitálních knihoven, které jsou označeny DNNT licencí, jsou v tomto režimu dostupné i skrze ČDK. Vzhledem k tomu, že dnes již jsou v ČDK zapojeny všechny knihovny poskytující DNNT, je ČDK jediným místem, které dokáže zpřístupnit celou šíři takto nabízených dokumentů.
- AI funkce: ČDK zajistí nad vašimi dokumenty i pokročilé AI funkce, které uživatelům usnadní čtení a pochopení textu. Díky automatickému překladu, sumarizaci, čtení nebo dotazování v různých jazycích se vaše digitální knihovna zviditelní i na mezinárodní úrovni. V přípravě jsou přitom další pokročilé funkce, jako je vyhledávání obrázků a jejich obsahu nebo pokročilé vyhledávání textu podle jeho obsahové podobnosti.
Jak postupovat?
- Kontaktujte NK ČR. Pro veškeré technické a smluvní záležitosti kontaktujte Petra Kukače (petr.kukac@nkp.cz, tel. 739 632 067), pro obsahovou správu Michaelu Bežovou (michaela.bezova@nkp.cz, tel. 734 850 027). Pro dotazy týkající se obsahu, vyhledávání nebo celkového používání ČDK je také možné využít e-mailovou adresu info@ceskadigitalniknihovna.cz, pro technickou podporu admin@ceskadigitalniknihovna.cz.
- Podepište smlouvu o spolupráci. Tato smlouva je základním dokumentem pro zapojení do ČDK a zajišťuje právní rámec spolupráce.
- Zajistěte technické propojení mezi systémem Kramerius a portálem ČDK. Tento krok vyžaduje spolupráci s IT odborníky, kteří mají na starosti technickou správu vašeho Krameria a zajistí správnou implementaci.
- Po obsahové kontrole ze strany pracovníků NK ČR zajistěte nápravu případných problémů s metadaty, daty, licencemi a přístupovými právy. Kvalitní data jsou klíčová pro efektivní fungování systému ČDK a zajištění spokojenosti uživatelů.
Zapojení vaší knihovny do ČDK je nejen možností zvýšit dostupnost vašich digitálních fondů, ale především výrazně zjednoduší přístup k digitalizovaným dokumentům pro naši veřejnost. Vaše dokumenty budou přitom zároveň obohaceny o nejmodernější funkce a služby, které otevřou jejich obsah ještě širší škále uživatelů nejen z ČR, ale i ze zahraničí.
Pro další informace navštivte https://ceskadigitalniknihovna.cz nebo kontaktujte pracovníky NK ČR.
Ing. PETR ŽABIČKA působí jako náměstek ředitele Moravské zemské knihovny v Brně. Dlouhodobě se věnuje výzkumu a vývoji knihovních služeb zejména v oblasti digitálních knihoven.
Mgr. et Bc. MICHAELA BEŽOVÁ je ředitelkou Odboru novodobých digitální sbírek Národní knihovny České republiky. Věnuje se oblasti digitalizace mimo jiné se zaměřením na dlouhodobé uchování a zpřístupnění digitálního obsahu v digitálních knihovnách a spolupráci mezi knihovnami při digitalizaci knihovních fondů.