Astrid Lindgrenová, strážkyně knihoven
Když se někde rušila knihovna, neváhala ji bránit tělem i duší. Dostupnost knížek řadila mezi základní dětská práva. Sama prožila dětství plné her a dobrodružství. Ke psaní ji dovedly vlastní děti. Její knihy změnily žánr dětské literatury od základů: z „popelky” se stala princezna. Astrid Lindgrenová byla svá, nekonvenční, inspirativní, neuhnula ze své cesty. Na jejím počátku ji provázela kritika a nedůvěra, později potlesk a mnoho literárních cen. Podcast si poslechněte ZDE.
Historie papíru – oslňte své čtenáře či studenty
Historie papíru se začala psát před pěti tisíci lety ve starověkém Egyptě na stébla šáchoru papírodárného. Křehké listy uchovávané ve svitcích známe jako papyrus. Mezičlánkem byl pergamen, objevený ve 3. století n. l. v řeckém Pergamonu, vyráběný náročným způsobem ze zvířecích kůží. Kolébkou papíru, nejpodobnějšímu tomu, jaký používáme dnes, byla Čína. Jejím pravděpodobným vynálezcem pak ministr orby Cchaj Lun, který v roce 105 n. l. přišel na to, že může vzniknout recyklací. Podcast o tomto papíru coby nenahraditelném společníku si můžete poslechnout ZDE.
Lit – podcast o literatuře zapáleně
Česká literatura se mění. Když dostane příležitost, může být světová, říká kritik Eder. Málokdo toho z české prozaické produkce přečte víc než Kryštof Eder. Literární kritik a redaktor přišel do podcastu Lit mluvit o tom, co se z české literatury pokusil servírovat tchaj-wanskému publiku a taky o své účasti v porotě nových Cen literární kritiky. Odráží se změna v české literatuře i na nominacích Ceny literární kritiky? Proč vlastně ocenění vzniklo, když tu máme Magnesii Literu? A neovlivňuje náhodou tak trochu porotu CLK podcast Lit? Poslechněte si nejnovější díl podcastu s Kryštofem Ederem ZDE.