Tři místa, tři knihovny, tři aktuality. Od neobvyklé výstavy, přes rekonstrukci s hologramy po oslavu s kronikou. Pojďme tentokrát nahlédnout do Domažlic, Havířova a Otrokovic.
Jako zdroj informací sloužil pro knihovny rozhlas už dávno. A není tomu jinak ani dnes. Na drátech se vysílá spousta zajímavých pořadů, přinášíme vám odkazy na některé z nich. O papíru, o literatuře i o slavné spisovatelce, bránící knihovny.
Mediální a informační gramotnost jsou a zůstanou nepostradatelnými dovednostmi člověka 21. století. Naše texty měly za cíl ukázat, že podpora rozvoje těchto gramotností je přirozeným úkolem knihoven. Tímto způsobem naplňujeme poslání, které jsme si dobrovolně zvolili a zakotvili například v aktuální Koncepci rozvoje knihoven. Na základě našich zkušeností na závěr série příspěvků o mediálním vzdělávání v knihovnách předkládáme několik klíčových tezí a doporučení, které mohou být užitečné při zvládání dalších vzdělávacích a komunikačních výzev.
Wikipedie je jedním z míst digitálního světa, které vedle možnosti mediální obsahy konzumovat poskytuje také prostor pro jejich tvorbu. Člověk přicházející na Wikipedii nemusí zůstat jen v pasivní roli, ale může přispívat k jejímu utváření. Toto vytváření, doplňování, aktualizace či editace obsahu Wikipedie podléhá konkrétním pravidlům, díky kterým si můžeme uvědomovat a v praxi trénovat různé dovednosti užitečné ve světě současných médií a internetu.
Kristýna Šimlová Louthanová ze Středočeské knihovny v Kladně byla jednou z účastnic druhého běhu Cyklu mediálního vzdělávání pro knihovny 2023/2024, který vznikl ve spolupráci Nadace OSF s Ondřejem Hudečkem z Městské knihovny v Praze a Pavlínou Mazáčovou z Katedry informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Cyklus se zaměřil zejména na rozvoj a zvyšování lektorských kompetencí učících knihovnic a knihovníků z velkých i malých knihoven.
Nadace OSF navázala na svou spolupráci s veřejnými knihovnami v roce 2018, kdy začala v tomto prostoru akcentovat oblast mediální vzdělanosti. Lidé v menších městech v krajích Ústeckém, Královéhradeckém a Moravskoslezském se tehdy mohli zúčastnit více než stovky vzdělávacích akcí, které pořádaly místní knihovny.
Zvyšování mediální gramotnosti veřejnosti a podpora mediálního vzdělávání jsou součástí aktivit knihoven již dlouhé roky. V posledních šesti až sedmi letech se těmto činnostem ale přece jen v knihovnách věnujeme se zvýšenou intenzitou. Cílem textů v tomto tematickém bloku je připomenout, proč jsme se před několika lety rozhodli pozornost knihovnic a knihovníků zaměřit specificky na mediální vzdělávání, co zásadního se v poslední době událo, a nabídnout i možné další kroky do budoucna. Nebudete ochuzeni ani o zcela konkrétní zkušenosti z některých knihoven, ani o pohled našeho hlavního partnera a podporovatele, Nadace OSF.