Po roce 1859 dochází k postupnému uvolňování sešněrovaného politického života. Tiskový zákon z roku 1863 částečně zlepšil podmínky pro vydávání politicky zaměřených listů. Na konci 60. let a během 70. let byla zrušena některá restriktivní opatření, což vdechlo další život rozvoji periodického tisku. V Plzni začaly nové tituly s určitou opatrností vznikat od šedesátých let. Neměly ale dlouhého trvání a buď záhy zanikaly, anebo byly nahrazovány jinými. Tak se až kolem přelomu století konstituovalo několik novinových titulů, jež přetrvaly do hloubi 20. století.
Ještě v 50. letech začíná v Plzni vycházet německy tištěný list Pilsner Bote. Roku 1854 jej založil zavedený tiskař J. M. Schmidt a navzdory jazyku zastupoval zájmy české měšťanské společnosti. V roce 1869 je list nahrazen titulem Pilsner Reform, který poté vychází do roku 1899. V říjnu roku 1864 založil politik František Schwarz Plzeňské noviny. Jednalo se o první česky tištěné noviny, které se v Plzni uchytily na delší dobu. Vycházely do roku 1876 a zastupovaly politické názory mladočechů. Krátké intermezzo představují léta 1870–1872, kdy se přejmenovaly na Českého lva, aby se poté opět vrátily ke svému původnímu názvu. Plzeňské noviny byly zastaveny roku 1876, aby se na ně o 16 let později pokusil navázat titul Plzeňský obzor.
Periodikum, které by bylo názorovou tribunou německých měšťanů, vzniká roku 1862 pod názvem Böhmische Westbahn. Vydával je Carl Maasch a po pěti letech se přejmenovalo na Pilsner Zeitung, pod kterýmžto názvem vycházelo až do roku 1900.
Plzeňské listy byly založeny roku 1875 a navazovaly na mladočeské Plzeňské noviny. Jejich vydávání zajišťoval tiskař a knihkupec Jan Robert Port. Kladly si za cíl reprezentovat staročesky smýšlející část publika a jako etablovaný plzeňský deník vycházely do roku 1911. Tehdy došlo k jejich sloučení s Plzeňským obzorem, čímž vznikl nový titul Český deník, existující do roku 1944.
V závěru 19. století se Plzeň dočkala i novin zastupujících zájmy dělnictva. Byl jím zprvu čtrnáctideník, posléze deník Nová doba, vydávaný Františkem Ungerem. Jako orgán strany národně socialistické přetrval několik desetiletí. Své vydávání ukončil dne 5. 5. 1945. K pestrým dějinám plzeňských periodik můžeme též přidat titul Pilsner Abendpost, jenž vyjadřoval názory židovské menšiny. Trvání tohoto titulu však nebylo dlouhé, roku 1879 po dvou letech existence zaniká. K humoristickým časopisům se řadí titul Žumbera (1892–93), Satan (1896–97), oblast kultury se zase pokoušel pokrýt časopis Nová Plzeň (1884–85).