Informační hygiena, zejména digitální resilience, podporuje celkovou odolnost lidí i komunit ve světě stále více provázaném s online prostředím. Stojí na správných informačních návycích a zdravých životních návycích. Následující text je předkládán jako inspirace pro knihovny, v každé načrtnuté oblasti je možné jej rozvíjet nepřeberným množstvím způsobů.
Reklama
Digitální wellbeing, pokud se mu knihovny chtějí věnovat skutečně od základu, vyžaduje zaměření na fyzickou i mentální odolnost člověka. Tedy jeho celkovou resilienci v reálném i digitálním světě, které jsou čím dál více provázané. Digitální wellbeing je výsledkem postupně budovaných návyků, se kterými knihovny mohou v každém případě pomoci.

Buďte v obraze

Výběr ze Čtenáře každých 14 dní do vaší e-mailové schránky.

Podcasty

Mladá generace knihovníků. Sledujte nejnovější podcasty Mladého SKIPu.

K nahlédnutí

Nové knihovny: podívejte se na fotogalerie.

Digitální wellbeing je v knihovnách poslední dobou často skloňované téma. Souvisí s narůstající digitalizací (nejen) veřejných služeb, rozvojem umělé inteligence i se znepokojivým nárůstem psychických potíží mezi dětmi a dospělými, který se projevil zejména po pandemii covid-19 společně s enormním nárůstem dezinformací ve veřejném (zejména online) prostoru.